Kredytobiorcy vs. banki. Pierwsze starcie (UCHWAŁA?) w 2021 r., III CZP 11/20. Saldo czy dwie kondykcje? A może…

Aktualizacja: 16 lutego 2021 r., III CZP 11/20 Sąd Najwyższy wydał korzystną dla kredytobiorców uchwałę – przeczytacie o niej tu (klik).

  1. 16 lutego 2021 r. kolejny ważny dzień dla osób zainteresowanych sprawami #CHF. Rozprawa w Sądzie Najwyższym w sprawie III CZP 11/20 (pytanie prawne, klik). O ile 2020 r. w Sądzie Najwyższym był pod tym względem dość ubogi, to sezon 2021 zapowiada się pasjonująco. Pierwsze rozdanie już niedługo.
  2. Sąd Najwyższy (być może) odpowie na pytanie w jaki sposób rozliczać świadczenia spełnione w ramach nieważnych umów kredytowych / pożyczkowych powiązanych z walutą.
  3. W tym pytaniu moim zdaniem ukryte są też dwa inne: (1) czy umowy powiązane z walutą rzeczywiście są nieważne? (2) czy w przypadku uznania umowy za ważną, jednak rozliczaną przy założeniu PLN+LIBOR, rzeczywiście istnieje nadpłata przysługująca kredytobiorcy w razie braku spłaty kredytu, czy też nadpłaty nie ma, bo coś („odfrankowione” coś) do uiszczenia na rzecz Banku jeszcze pozostaje?
  4. Na oba te pytania Sąd Najwyższy odpowiedział już w sprawach II CSK 483/18 (klik) oraz V CSK 382/18 (klik). Odpowiedział korzystnie dla kredytobiorców.
  5. Czekamy na uchwałę! W zanadrzu pozostaje jeszcze sprawa III CZP 41/20. Czy będzie dogrywka? Zobaczymy.
  6. Pytanie czy potencjalne uchwały (stanowiska, poglądy Sądu Najwyższego) w tych sprawach się przyjmą? Nie wiem. Dotychczasowe podejście Sądu Najwyższego do spraw CHF pozostawia wiele do życzenia. Brak jednoznacznego, mocnego stanowiska prowadzi do wielu wątpliwości, braku jednolitości w orzecznictwie i przewidywalności w prowadzonych sprawach. Cierpią na tym strony procesów, ale także dobro wymiaru sprawiedliwości.

Zobacz również

Wygrana z mBank!

6 czerwca 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał umowę kredytu indeksowanego kursem CHF za nieważną. Umowa posiadała dwa rodzaje

Wygrana z Bank Millennium!

30 maja br. Sąd Okręgowy w Krakowie, w sprawie o sygn. akt: IC 312/21, wydał wyrok, w którym ustalił, że

wn legal

Karol Wątrobiński
k.watrobinski@wnlegal.pl

Damian Nartowski
d.nartowski@wnlegal.pl

Nasze biura: Kielce, ul. Olszewskiego 6 | Kraków, ul. Królewska 57 | Warszawa Rondo Daszyńskiego 2b
+48 730 740 950 | biuro@wnlegal.pl