#Cinkciarz. Nad czym trzeba się zastanowić i co można zrobić, gdy płatność nie jest realizowana?
1. Są doniesienia o pierwszym wniosku o zabezpieczenie i planowanych działaniach klienta(-ów?) Cinkciarz.pl (spółek z tej grupy) o zapłatę (zwrot) środków.
Rzeczpospolita – https://tiny.pl/rswhk7qv
Gazeta.pl – https://tiny.pl/kpr74vdz
2. Zastanawiamy się czy:
1) formułowanie w pierwszej kolejności wniosku o zabezpieczenie przez zajęcie środków na rachunku bankowym, a następnie złożenie pozwu o zapłatę,
2) przepisy o zabezpieczeniu roszczeń pieniężnych,
są optymalne?
3. Sytuacja dot. Cinkciarza może wymagać niestandardowych działań, a przynajmniej odkurzenia „starych”, funkcjonujących od lat, przepisów.
4. Przy zabezpieczeniu poprzez zajęcie wierzytelności środki trafiają na rachunek depozytowy Ministra Finansów – nie spływają one do uprawnionego (wierzyciela). Sam wniosek o wykonanie zabezpieczenia dot. wierzytelności z rachunku bankowego to opłata 300 PLN, ale… Po wykonaniu postanowienia o zabezpieczeniu trzeba zapłacić 10% od zabezpieczonej kwoty (a w przypadku umorzenia postępowania 5%). Jeżeli sytuacja dłużnika będzie się pogarszać i np. w toku procesu o zapłatę dojdzie do ogłoszenia jego upadłości, to zabezpieczenie upadnie – „zabezpieczone” pieniądze wrócą do masy upadłości i uprawniony (wierzyciel) może zostać obciążony kosztami.
5. Być może (odkurzenie starych przepisów) zamiast zabezpieczać poprzez zajęcie wierzytelności, trzeba spróbować najszybciej jak to możliwe uzyskać nakaz zapłaty (najlepiej w postępowaniu nakazowym, bo nie upadnie po jego zaskarżeniu) oraz… rygor natychmiastowej wykonalności (art. 333 § 3 k.p.c.). Pozwoliłoby to ściągnąć środki i przekazać wierzycielowi.
Może trzeba uznać, że dokumenty generowane z portalu Cinkciarz.pl za zaakceptowany przez dłużnika rachunek, o którym mowa w art. 485 § 1 pkt. 2 k.p.c., dający podstawę do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym?
6. A może wykorzystać przepisy o zabezpieczeniu roszczeń… niepieniężnych (niestandardowe działanie). W takim przypadku trzeba sformułować roszczenie o… no właśnie o co? Wykonanie (złożenia) polecenia przelewu – jest niepieniężne? Ustalenie, że określony podmiot jest dłużnikiem co do kwoty? A jak z interesem prawnym z art. 189 k.p.c.?
Zabezpieczenie roszczenia niepieniężnego pozwala skorzystać z otwartego katalogu sposobów z art. 755 k.p.c. (w tym zmierzającego do zaspokojenia roszczenia) i przepisów z nim związanych jak np. art. 756(2) k.p.c.
7. Być może też ta sytuacja będzie podstawą do dyskusji o przemodelowaniu zabezpieczenia roszczeń pieniężnych.
Jaki jest sens zabezpieczenia, np. na rachunku bankowym, skoro nawet uzyskując takie zabezpieczenie, po kilku latach procesu, sytuacja może pogorszyć się na tyle, że dłużnik upadnie, a tym samym upadnie zabezpieczenie, z którego wierzyciel nic nie dostanie (zob. przykład Idea Banku i zabezp. roszczeń dot. dystrybucji obligacji GetBack)?
To tylko pozorne zabezpieczenie.
Bieżąca obsługa biznesu, która jest jednym z kluczowych obszarów naszej Kancelarii, wymaga kompleksowego wsparcia klientów. W powiązaniu z tym, że
[Uwagi ogólne] Zgodnie z art. 28 ust. 8 ustawy o ochronie sygnalistów z 14 czerwca 2024 r. („Ustawa”) podmioty prywatne
Karol Wątrobiński
k.watrobinski@wnlegal.pl
Damian Nartowski
d.nartowski@wnlegal.pl
Nasze biura: Kielce, ul. Olszewskiego 6 | Kraków, ul. Królewska 57 | Warszawa Rondo Daszyńskiego 2b
+48 730 740 950 | biuro@wnlegal.pl