Tekst przygotowałem przy założeniu, że uchwała zapadnie. Po informacji o tym, że wpłynął wniosek Prokuratora Generalnego, zaktualizowałem projekt wpisu.
Z jednej strony – szalenie ciekawa sytuacja, z uwagi na wniosek (wnioski) o wyłączenie, oświadczenia „starych” sędziów, że nie będą orzekać z „nowymi”, potencjalne losy tych wniosków (czy zostaną wyłączeni, przez kogo, jak dynamiczna będzie sytuacja).
Z drugiej szkoda, bo to kolejny przykład rozmontowania wymiaru sprawiedliwości i zaniechania czegoś, co jest potrzebne i może pozwolić zamknąć przynajmniej część problemów w orzecznictwie i przyczynić się do rozwiązania problemu istotnego społecznie.
Artykuł dostępny TUTAJ.
Edit/Aktualizacja:
Posiedzenie pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego rozpoczęło się zgodnie z planem.
Uchwała lub inne rozstrzygnięcie pojawi się nie wcześniej niż o 16.
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, przewodnicząca posiedzeniu, poinformowała o piśmie Prokuratora Generalnego, złożonym wczoraj w godzinach popołudniowych.
Analizując pismo procesowe Prokuratora Generalnego uznano jednak, że jest to wyłącznie stanowisko w sprawie PG (jego pogląd prawny), a nie wniosek o wyłączenie, któremu należy nadawać bieg.
Nikt, żaden organ, nie ma prawa stwierdzać, czy ktoś jest sędzią, czy nie jest, jeżeli stosownej procedury nie przewidziano w przepisach prawa. Taką procedurą nie jest z pewnością regulacja dot. wniosku o wyłączenie sędziego.
„Obywatele czekają na sprawne rozpatrzenie ich spraw, a nie na wojnę i podważania statusu sędziów”.
Posiedzenie dotyczy zagadnienia abstrakcyjnego, w tym postępowaniu nie ma stron – PG może wyrazić wyłącznie pogląd prawny, co też uczynił; nie ma prawa do składania wniosku o wyłączenie sędziów.
Wniosek zaś o wyłączenie całego składu Izby, składu połączonych Izb itp. należy uznać za niedopuszczalny. Istniałoby też ryzyko systemowe/ustrojowe – że takiego wniosku nie miałby kto rozpoznać albo decydowałby jeden sędzia.
Pierwsza Prezes zwróciła uwagę na kulturę prawną – nie składa się takich pism na ostatnią chwilę przed posiedzeniem :).
Makao i po makale.
Sędziowie w ramach obecnych przepisów, nie powinni bać się stwierdzania, że „coś” stanowi nadużycie prawa/jest niedopuszczalne 🙂
[Uwagi ogólne] Zgodnie z art. 28 ust. 8 ustawy o ochronie sygnalistów z 14 czerwca 2024 r. („Ustawa”) podmioty prywatne
Jak to jest z tym zmiennym oprocentowaniem oraz WIBORem w kredytach PLN?W LEX-ie, a konkretnie w LEX Banki, możecie przeczytać
Karol Wątrobiński
k.watrobinski@wnlegal.pl
Damian Nartowski
d.nartowski@wnlegal.pl
Nasze biura: Kielce, ul. Olszewskiego 6 | Kraków, ul. Królewska 57 | Warszawa Rondo Daszyńskiego 2b
+48 730 740 950 | biuro@wnlegal.pl