Wydawało się, że większość kwestii na tle sporów dotyczących kredytów powiązanych z walutą obcą została już wyjaśniona, tak w ramach orzecznictwa TSUE, jak i sądów krajowych, a ewentualne problemy prawne przeszły na inny zakres [np. przedawnienie roszczeń banków].
O tym, że sytuacja nie jest tak jednoznaczna, świadczą pytania prejudycjalne Sądu Okręgowego w Krakowie, zarejestrowane w TSUE pod sygnaturą C-396/24, które zmierzają do zmiany dotychczasowego podejścia lub potwierdzenia jego prawidłowości w zakresie rozliczania wzajemnych roszczeń związanych z nieważną umową: kredytobiorcy względem banku oraz banku względem kredytobiorcy.
Rozstrzygnięcie w tej sprawie zapadnie 19 czerwca 2025 r. TSUE odpowie, w jaki sposób należy rozliczać wzajemne roszczenia banku [przedsiębiorcy] i kredytobiorcy [konsumenta] – czy sąd rozstrzygający spór może dokonywać rozliczenia stron tego sporu z urzędu, bez konieczności składania przez strony tego sporu dodatkowych oświadczeń [tzw. „teoria salda”].
Pytania prejudycjalne sądu krakowskiego mają istotne znaczenie dla wszystkich spraw prowadzonych przez banki i kredytobiorców obejmujących żądania zapłaty, niezależnie czy pozew złożył kredytobiorca czy pozew złożył bank. Liczba tych spraw jest znaczna, choć Ministerstwo Sprawiedliwości zwraca uwagę, że statystyki ulegają poprawie, a ilość procesów ulega obniżeniu.
Link do sprawy oraz pytań prejudycjalnych Sądu Okręgowego w Krakowie [C-396/24]: TUTAJ
Autor: radca prawny Damian Nartowski
Damian Nartowski, w rozmowie dla Interia, komentuje problem przewlekłego wydawania decyzji kredytowych przez banki. Choć ustawa o kredycie hipotecznym przewiduje
„Rejestr klauzul jest chwilowo niedostępny. Trwają prace techniczne. Zapraszamy za kilka dni”. Z takim komunikatem mogły zapoznać się osoby, które
Karol Wątrobiński
k.watrobinski@wnlegal.pl
Damian Nartowski
d.nartowski@wnlegal.pl
Nasze biura:
Kielce, ul. Olszewskiego 6 |
Kraków, Aleja Pokoju 1 | Warszawa, Rondo Daszyńskiego 2b
+48 730 740 950 | biuro@wnlegal.pl