user_4 https://wnlegal.pl/wp-content/uploads/2020/12/logo.svg
Aktualizacja: 16 lutego 2021 r., III CZP 11/20 Sąd Najwyższy wydał korzystną dla kredytobiorców uchwałę – przeczytacie o niej tu (klik).
- 16 lutego 2021 r. kolejny ważny dzień dla osób zainteresowanych sprawami #CHF. Rozprawa w Sądzie Najwyższym w sprawie III CZP 11/20 (pytanie prawne, klik). O ile 2020 r. w Sądzie Najwyższym był pod tym względem dość ubogi, to sezon 2021 zapowiada się pasjonująco. Pierwsze rozdanie już niedługo.
- Sąd Najwyższy (być może) odpowie na pytanie w jaki sposób rozliczać świadczenia spełnione w ramach nieważnych umów kredytowych / pożyczkowych powiązanych z walutą.
- W tym pytaniu moim zdaniem ukryte są też dwa inne: (1) czy umowy powiązane z walutą rzeczywiście są nieważne? (2) czy w przypadku uznania umowy za ważną, jednak rozliczaną przy założeniu PLN+LIBOR, rzeczywiście istnieje nadpłata przysługująca kredytobiorcy w razie braku spłaty kredytu, czy też nadpłaty nie ma, bo coś („odfrankowione” coś) do uiszczenia na rzecz Banku jeszcze pozostaje?
- Na oba te pytania Sąd Najwyższy odpowiedział już w sprawach II CSK 483/18 (klik) oraz V CSK 382/18 (klik). Odpowiedział korzystnie dla kredytobiorców.
- Czekamy na uchwałę! W zanadrzu pozostaje jeszcze sprawa III CZP 41/20. Czy będzie dogrywka? Zobaczymy.
- Pytanie czy potencjalne uchwały (stanowiska, poglądy Sądu Najwyższego) w tych sprawach się przyjmą? Nie wiem. Dotychczasowe podejście Sądu Najwyższego do spraw CHF pozostawia wiele do życzenia. Brak jednoznacznego, mocnego stanowiska prowadzi do wielu wątpliwości, braku jednolitości w orzecznictwie i przewidywalności w prowadzonych sprawach. Cierpią na tym strony procesów, ale także dobro wymiaru sprawiedliwości.