Nowelizacja art. 18 Kodeksu postępowania cywilnego

user_4 https://wnlegal.pl/wp-content/uploads/2020/12/logo.svg

15 kwietnia weszła w życie nowelizacja art. 18 Kodeksu postępowania cywilnego. Art. 18 po nowelizacji zakłada, że przez 5 następnych lat frankowicze będą mogli składać swoje pozwy wyłącznie w lokalnym sądzie, właściwym dla ich miejsca zamieszkania.

Komentarza w tej sprawie dla Business Insider i prawo.pl udzielił Damian Nartowski, który podkreśla, że nie da się jednoznacznie określić czy zmiana przepisów okaże się korzystna dla frankowiczów.

Nowelizacja przepisu, to forma odciążenia Sądu Okręgowego w Warszawie, który miesięcznie odnotowuje wpływ blisko 2000 pozwów dotyczących kredytów frankowych, przez co czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy trwa wiele miesięcy.

Damian Nartowski słusznie zauważa, do szybkiego rozpatrywania spraw nie są potrzebne nowe, kolejne przepisy, a wypracowanie modelu, który pozwoli panować nad wpływem spraw przy wykorzystaniu posiadanych zasobów kadrowych, zarówno co do orzeczników, jak i sekretariatów.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami:

https://businessinsider.com.pl/…/duze-zmiany…/76j24p7

https://www.prawo.pl/…/do-ktorego-sadu-kierowac-pozew-w…

Zobacz również

Jesteśmy największą kancelarią w regionie Świętokrzyskim!

Z ogromną radością informujemy, że zajęliśmy I miejsce w corocznym rankingu Rzeczpospolitej w kategorii: Największa kancelaria w regionie Świętokrzyskim! To

Potrącenia w sprawach frankowych. Komentarz dla prawo.pl

Damian Nartowski dla prawo.pl omawia kwestie dotyczące skuteczności wezwań do zapłaty kierowanych przez banki oraz dokonywane potrącenia w sprawach frankowych,

wn legal

Karol Wątrobiński
k.watrobinski@wnlegal.pl

Damian Nartowski
d.nartowski@wnlegal.pl

Nasze biura: Kielce, ul. Olszewskiego 6 | Kraków, ul. Królewska 57 | Warszawa Rondo Daszyńskiego 2b
+48 730 740 950 | biuro@wnlegal.pl