Po raz kolejny wygrywamy z Alior Bankiem!

user_4 https://wnlegal.pl/wp-content/uploads/2020/12/logo.svg

Banki to nie tylko CHF/EUR/JPY/USD („franki”) czy SKD. Odpowiedzialność banku za wadliwą dystrybucję certyfikatów inwestycyjnych FIZów.

1. Mamy kolejny wyrok w sprawie dystrybucji certyfikatów inwestycyjnych przez bank.

2. Sąd Okręgowy w Warszawie (IV C 797/23, 13 listopada 2024 r.) zasądził na rzecz naszego klienta kwotę ponad 137.000 PLN w związku z nieprawidłową dystrybucją przez Alior Bank certyfikatów z rodziny W Investment. Pozew dotyczył certyfikatów inwestycyjnych funduszu W Investment Inwestycje Selektywne.

3. Sąd umorzył postępowanie w zakresie, w którym cofnęliśmy pozew po otrzymaniu przez klienta zapłaty w związku z likwidacją funduszu w czerwcu 2024 r.

4. Bank odpowiada za to, co sprzedaje i jak sprzedaje. Jego odpowiedzialność może wynikać z szeregu podstaw prawnych, których zakresy krzyżują się (nie wykluczają się), zarówno w ramach odpowiedzialności kontraktowej, jak i deliktowej.

5. Wyrok jest nieprawomocny. Zakładam apelacje z obu stron. Ze strony naszego klienta powalczymy o odsetki ustawowe za opóźnienie od kwoty, co do której cofnięto powództwo od daty reklamacji do dnia zapłaty przez fundusz oraz co do kosztów procesu. Ze strony Alior Banku apelacja będzie zapewne co do zasądzonej na rzecz naszego klienta kwoty.

5.1. Wydaje się, że (zobaczymy po pisemnym uzasadnieniu) sąd pierwszej instancji przyjął, że szkoda powstała z chwilą zakończenia likwidacji funduszu – dlatego też zasądził odsetki ustawowe za opóźnienie od dnia następnego po dacie uiszczenia przez fundusz części środków.

6. To nasz kolejny wyrok w sprawie certyfikatów inwestycyjnych z rodziny W Investment, dystrybuowanych przez banki. Nasze dotychczasowe pięć wyroków to:

6.1. wyrok Sądu Okręgowego w Kielcach z 16 września 2021 r., I C 807/20 – zasądzona pełna kwota zainwestowanych środków [Alior Bank];

6.2. wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 11 sierpnia 2022 r., I ACa 10/22 – zasądzona pełna kwota zainwestowanych środków, utrzymany wyrok z 10.1 – apelacja Alior Banku oddalona;

6.3. wyrok Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu z 21 kwietnia 2023 r., I C 353/22 – zasądzona częściowo dochodzona kwota [Bank Ochrony Środowiska]; Sąd uznał, że certyfikaty mają pewną wartość, dlatego należy obniżyć odszkodowanie; złożyliśmy apelację i czekamy na wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie [liczymy na wygraną]; Sąd nie miał wątpliwości, że bank odpowiada kontraktowo i delitkowo za własne działania;

6.4. wyrok Sądu Okręgowego w Kielcach z 21 lipca 2023 r., I C 2144/22 – zasądzona pełna kwota zainwestowanych środków [Alior Bank];

6.5. wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 13 listopada 2024 r., IV C 797/23 – zasądzona częściowo dochodzona kwota, pozostała po cofnięciu powództwa obejmującego żądanie uregulowane przez fundusz po zakończeniu likwidacji; Sąd nie miał wątpliwości, że bank odpowiada za własne działania związane z dystrybucją certyfikatów; w zakresie odsetek i kosztów procesu rozważymy apelację.

Podziękowania dla zespołu WN Legal & Tax, zwłaszcza Kamil Komisarczyk.

Zobacz również

Ponownie wygrywamy z Santander Bank Polska S.A.

Sąd Okręgowy w Kielcach (4.12.2024, II Ca 1320/24) oddalił apelację banku, który domagał się od konsumentów dodatkowego świadczenia w związku

Klauzula zmiennego oprocentowania i WIBOR – komentarz do Wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach

Szerokim echem w Internecie rozchodzi się informacja o wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach z 21 sierpnia 2024 r., I C

wn legal

Karol Wątrobiński
k.watrobinski@wnlegal.pl

Damian Nartowski
d.nartowski@wnlegal.pl

Nasze biura: Kielce, ul. Olszewskiego 6 | Kraków, ul. Królewska 57 | Warszawa Rondo Daszyńskiego 2b
+48 730 740 950 | biuro@wnlegal.pl