Rzecznik Praw Obywatelskich składa skargę nadzwyczajną w sprawie, która wydawała się nie do odkręcenia. My ją odkręcamy!

user_4 https://wnlegal.pl/wp-content/uploads/2020/12/logo.svg

Nie ma spraw beznadziejnych! Rzecznik Praw Obywatelskich działa!

1. Bardzo lubimy dostawać takie wiadomości! Rzecznik Praw Obywatelskich składa skargę nadzwyczajną w sprawie, która wydawała się nie do odkręcenia. My ją odkręcamy!

2. Dawno temu (2016) wobec naszych klientów został wydany przez Sąd Okręgowy w Kielcach nakaz zapłaty. Pozwani kredytobiorcy nie odwołali się od tego rozstrzygnięcia, raz że było to bardzo kosztowne [konieczność poniesienia opłaty od zarzutów], dwa był bardzo krótki termin, trzy – mało kto wówczas wierzył, że da się coś zrobić.

3. Nakaz został wydany w sprawie kredytu powiązanego z walutą obcą CHF. Wzrost kursu spowodował problem ze spłatą kredytu, wypowiedzenie itd. Brak zaskarżenia orzeczenia sądu spowodował z kolei, że Bank wszczął egzekucję. Prowadził ją przez lata ze zmiennym skutkiem, w końcu jednak coraz intensywniej zaczął spoglądać na dom obciążony hipoteką. Zadłużenie lawinowo rosło.

4. Gdy było już „gorąco” a egzekucja była naprawdę zaawansowana, kredytobiorcy zgłosili się do nas. Było późno, ale jeszcze nie beznadziejnie późno.

5. Próbowaliśmy zakwestionować nakaz zapłaty i zastopować egzekucję, ale kolejne próby okazywały się nieudane. Jednocześnie pracowaliśmy nad wnioskiem do RPO o skargę nadzwyczajną. Skarga nadzwyczajna pozwala wzruszyć zapadłe nawet dawno temu orzeczenie. Pozwala też zastopować egzekucję.

6. W trakcie oczekiwania na decyzję RPO wyznaczono termin licytacji domu. Mimo że był listopad i mimo że było gorąco, to udało się odwołać licytację. To jedna z lepszych historii, w których Damian uczestniczył – możemy ją tylko opowiadać, nie będziemy jej opisywać.

7. RPO uwzględnił nasz wniosek i złożył skargę nadzwyczajną. Sąd Okręgowy w Kielcach wstrzymał wykonanie nakazu zapłaty. Egzekucja i licytacja nie grożą naszym klientom.

8. Spokojnie czekamy na Sąd Najwyższy. Wróciliśmy do gry! Nie ma spraw beznadziejnych.

9. Dodamy tylko, że na dwa złożone przez nas wnioski dotyczące skargi nadzwyczajnej od orzeczeń Sądu Okręgowego w Kielcach, dwie skargi nadzwyczajne zostały wniesione. Dość dobrą mamy statystykę.

10. Bez mecenas Justyny Cerazy, którą serdecznie pozdrawiamy, to by się nie udało!

Zobacz również

Jesteśmy największą kancelarią w regionie Świętokrzyskim!

Z ogromną radością informujemy, że zajęliśmy I miejsce w corocznym rankingu Rzeczpospolitej w kategorii: Największa kancelaria w regionie Świętokrzyskim! To

Potrącenia w sprawach frankowych. Komentarz dla prawo.pl

Damian Nartowski dla prawo.pl omawia kwestie dotyczące skuteczności wezwań do zapłaty kierowanych przez banki oraz dokonywane potrącenia w sprawach frankowych,

wn legal

Karol Wątrobiński
k.watrobinski@wnlegal.pl

Damian Nartowski
d.nartowski@wnlegal.pl

Nasze biura: Kielce, ul. Olszewskiego 6 | Kraków, ul. Królewska 57 | Warszawa Rondo Daszyńskiego 2b
+48 730 740 950 | biuro@wnlegal.pl