Prawo spółek

Jedną z naszych wiodących specjalizacji stanowi prawo spółek.

Zapewniamy kompleksowe wsparcie w zakresie wyboru optymalnej formy prowadzenia działalności. Uwzględniamy okoliczności dotyczące specyfiki prowadzonego biznesu, przykładowo czy spółka ma mieć charakter rodzinny czy będzie nastawiona na pozyskiwanie zewnętrznego finansowania od inwestorów.

Nasi klienci to podmioty działające w różnych branżach od IT, przez e-commerce, odnawialne źródła energii, produkcję, aż do branży deweloperskiej. W każdym przypadku jesteśmy w stanie dopasować odpowiednią strukturę do przedstawionego nam modelu działalności klienta.

Wielu z naszych klientów to firmy rodzinne, w których zajmowaliśmy się wdrożeniem rozwiązań umożliwiających sukcesję biznesu.

Przygotowujemy wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do powstania nowego podmiotu, niezależnie od tego czy spółka zakładana jest przez Internet, czy w sposób tradycyjny. Posiadamy doświadczenie w tworzeniu umów spółek jawnych, komandytowych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, prostych spółek akcyjnych, statutów spółek komandytowo-akcyjnych i akcyjnych.

Tworzymy dokumenty umożliwiające bieżące funkcjonowanie spółek oraz konieczne w prowadzeniu działalności w zmieniającym się otoczeniu prawnym. Staramy się działać aktywnie i sami proponujemy klientowi nowe rozwiązania, które mogą ułatwić prowadzenie biznesu.

Tworzymy rozwiązania dla grup kapitałowych, w tym związane z zarządzaniem spółkami zależnymi oraz funkcjonowaniem centrów usług wspólnych. Przygotowujemy grupy spółek do wdrożenia nowych rozwiązań związanych z prawem holdingowym.

Zapewniamy kompleksowe wsparcie w procesach łączenia się spółek oraz ich przekształceń. Wykonujemy audyty prawne w celu weryfikacji potencjalnych wymogów związanych z danym procesem. Następnie organizujemy całe postępowanie, w tym tworzymy dokumentację, aż do uzyskania wpisów w rejestrze. Koordynujemy rozpoczęcie funkcjonowania podmiotu w nowej formie prawnej.

Wspieramy pod względem prawnym naszych klientów przy pozyskiwaniu zewnętrznego finansowania, w tym w ramach crowdfundingu.

Przykładowe usługi, które wykonaliśmy:

 • Przekształcenie jednego z liderów rynku e-commerce w Polsce w spółkę komandytowo-akcyjną.
 • Przeprowadzenie zmian w strukturze spółki celowej wymaganych przez bank w procesie uzyskania finansowania w kwocie ponad 20.000.000 zł.
 • Założenie spółki celowej dedykowanej do prowadzenia działalności w Polsce przez podmiot holenderski.
 • Przeprowadzenie procesów konwersji pożyczek na udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialności należącej do podmiotu z grupy kapitałowej spoza Unii Europejskiej.

Wybrane publikacje lub wypowiedzi

 • E-KRS z problemami

Dziennik Gazeta Prawna

https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-prawo/artykuly/8223624,e-krs-problemy-elektronizacja-wnioski-spolki-sad-rejestrowy.html

 • Zmiany w spółkach komandytowych rykoszetem uderzą w prawników

  Prawo.pl

https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/cit-dla-spolek-komandytowych-2021-adwokaci-i-radcy,504613.html

 • Specustawa uderza w wynajmujących mieszkania, biura i lokale usługowe.

  Prawo.pl

https://www.prawo.pl/biznes/umowy-najmu-lokali-mieszkalnych-i-uslugowych-zmiany-wprowadzone,499133.html

 • W tarczy finansowej definicje zmieniają się z dnia na dzień

Prawo.pl

https://www.prawo.pl/biznes/definicja-msp-w-tarczy-antykryzysowej,500019.html

 • Wojna galerii handlowych z najemcami szybko się nie skończy

Prawo.pl

https://www.prawo.pl/biznes/co-moze-najemca-gdy-galeria-nie-chce-obnizyc-czynszu-w-czasie,500113.html

wn legal

Karol Wątrobiński
k.watrobinski@wnlegal.pl

Damian Nartowski
d.nartowski@wnlegal.pl

Nasze biura: Kielce, ul. Olszewskiego 6 | Kraków, ul. Królewska 57 | Warszawa Rondo Daszyńskiego 2b
+48 730 740 950 | biuro@wnlegal.pl