Startupy

Startupy

Naszych Klientów, którzy prowadzą startupy wspieramy na każdym etapie ich działalności. Pomagamy zminimalizować ryzyko prawne związane z prowadzeniem innowacyjnego biznesu.

W niektórych przypadkach, jeszcze zanim formalnie powstanie spółka startupowa, przygotowujemy umowy założycielskie (tzw. founders agreement). W tych umowach regulujemy zasady współpracy przyszłych wspólników, w tym ich prawa i obowiązki.

Pomagamy we wszystkich formalnościach związanych z założeniem spółek i rozpoczęciem działalności. Doradzamy w szczególności przy wyborze właściwej formy spółki.

Zapewniamy wsparcie w bieżących sprawach takich jak przygotowywanie umów o pracę, o dzieło, zlecenia, czy B2B. Opracowujemy wszystkie potrzebne dokumenty korporacyjne, w tym uchwały, protokoły i pełnomocnictwa.

W zależności od tego, czym dany startup się zajmuje, przygotowujemy umowy z kontrahentami lub na przykład regulaminy świadczenia usług.

W przypadku chęci pozyskania finansowania zewnętrznego wspieramy wspólników w procesie inwestycyjnym – od stworzenia założeń inwestycji, aż do podpisania umowy inwestycyjnej i zgłoszenia zmian w odpowiednich rejestrach.

Doradzamy również w sprawach związanych z wnoszeniem praw własności intelektualnej aportem do spółek.

Dokumenty, które tworzymy są zawsze dostosowane do specyfiki danej firmy. W przypadku startupów trzeba uwzględnić, że ich produkty i usługi mają często innowacyjny charakter. Staramy się dla tych innowacyjnych produktów i usług poszukiwać odpowiednich ram prawnych, w celu zapewnienia, że firma działa w zgodzie z przepisami prawa.

Przykładowe usługi, które wykonaliśmy

  • Wsparcie prawne startupu tworzącego aplikację do płatności elektronicznych – od doradztwa w sprawach związanych ze stworzeniem i ochroną aplikacji, przez założenie spółki, po przygotowanie umów potrzebnych do wprowadzenie aplikacji na rynek.
  • Kompleksowa obsługa prawna startupu dostarczającego narzędzie do zarządzania szkołami językowymi, w tym przygotowanie umów, wdrożenie RODO oraz opracowanie regulaminów korzystania z usług.
  • Stworzenie szeregu umów wdrożeniowych oraz regulaminów korzystania z usług dla startupu dostarczającego rozwiązania działające w chmurze.

Wybrane publikacje lub wypowiedzi

  • Czy chatboty powinny przestrzegać RODO?

Dziennik Gazeta Prawna

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1252790,czy-chatboty-powinny-przestrzegac-rodo.html

  • Prawa autorskie do strony internetowej. Jak uniknąć problemów?

mamstartup.pl

https://mamstartup.pl/prawa-autorskie-do-strony-internetowej-jak-uniknac-problemow

  • Sprzedawać czy licencjonować? Projekty IT i prawo autorskie.

https://wnlegal.pl/blog-kancelarii/sprzedawac-czy-licencjonowac-projekty-it-i-prawo-autorskie/

wn legal

Karol Wątrobiński
k.watrobinski@wnlegal.pl

Damian Nartowski
d.nartowski@wnlegal.pl

Nasze biura: Kielce, ul. Olszewskiego 6 | Kraków, ul. Królewska 57 | Warszawa Rondo Daszyńskiego 2b
+48 730 740 950 | biuro@wnlegal.pl