Karol Wątrobiński i Michał Ryba mieli przyjemność wygłosić prezentację na Politechnice Świętokrzyskiej na temat sztucznej inteligencji i własności intelektualnej.
Szczególnie interesująca była dyskusja na temat tego, czy efekty skomplikowanych promptów powinny być chronione przez prawo autorskie jako utwory, a za twórców powinny być uznane te osoby, które opracowały prompty. Część uczestników mocno argumentowała, że tak właśnie powinno być.
Z uczestnikami rozmawiali także o obowiązku oznaczania fragmentów prac, które zostały stworzone (np. przez studentów) w ramach uczelni wyższych z wykorzystaniem narzędzi AI. Część polskich uczelni przyjęła już zarządzenia lub uchwały, które określają zasady wykorzystania narzędzi AI przy przygotowywaniu prac.
Problemem jest jednak oczywiście kontrola i faktyczne potwierdzenie, czy dany fragment pracy został opracowany przez AI. Wniosek był więc taki, że choć wprowadzanie regulacji zawierających obowiązek oznaczania fragmentów, które zostały stworzone z wykorzystaniem narzędzi AI, jest kierunkowo słuszne, to efekty w praktyce mogą być ograniczone. Nie zmienia to jednak faktu, że przyjmowanie takich regulacji przez kolejne polskie uczelnie to zapewne tylko kwestia czasu.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!
Zdjęcia: Politechnika Świętokrzyska
Mamy przyjemność poinformować, że Damian Nartowski był gościem programu "Blajer mówi Biznes" w Telewizji Biznes24, gdzie podzielił się swoją opinią
1. Wadliwe postanowienia dotyczące klauzul przeliczeniowych, nie odnoszą się tylko do franka szwajcarskiego. Kredyty czy pożyczki z euro jako walutą
Karol Wątrobiński
k.watrobinski@wnlegal.pl
Damian Nartowski
d.nartowski@wnlegal.pl
Nasze biura: Kielce, ul. Olszewskiego 6 | Kraków, Aleja Pokoju 1 | Warszawa Rondo Daszyńskiego 2b
+48 730 740 950 | biuro@wnlegal.pl