TSUE zakończył spór dotyczący rozliczeń nieważnej umowy kredytu!

user_4 https://wnlegal.pl/wp-content/uploads/2020/12/logo.svg

11 grudnia 2023 r. TSUE w sprawie C-756/22 stwierdził, że po uznaniu umowy kredytu za nieważną, banki nie maja prawa domagać się od konsumentów zwrotu kwot innych niż wypłacona kwota kapitału kredytu. Wykluczył tym samym jakiekolwiek roszczenia waloryzacyjne banków.

Pomimo jasnego i klarownego stanowiska TSUE w sprawie C-520/21 zgodnie, z którym banki nie mogą żądać żadnego świadczenia od konsumenta w wyniku unieważnienia umowy [poza zwrotem udostępnionego kapitału] konieczne stało się – z uwagi na stanowisko sektora bankowego i poglądy części komentatorów i sądów, że wyrok w sprawie C-520/21 nie dotyczy waloryzacji sądowej – odniesienie TSUE wprost do tej kwestii.

Mamy nadzieję, że stanowisko TSUE z 11 grudnia 2023 r., C-756/22 definitywnie zakończyło spór w tej materii, co wpłynie korzystnie na system ochrony konsumenta w relacji z sektorem finansowym.

Orzeczenie dostępne TUTAJ (klik).

Zobacz również

Jesteśmy największą kancelarią w regionie Świętokrzyskim!

Z ogromną radością informujemy, że zajęliśmy I miejsce w corocznym rankingu Rzeczpospolitej w kategorii: Największa kancelaria w regionie Świętokrzyskim! To

Potrącenia w sprawach frankowych. Komentarz dla prawo.pl

Damian Nartowski dla prawo.pl omawia kwestie dotyczące skuteczności wezwań do zapłaty kierowanych przez banki oraz dokonywane potrącenia w sprawach frankowych,

wn legal

Karol Wątrobiński
k.watrobinski@wnlegal.pl

Damian Nartowski
d.nartowski@wnlegal.pl

Nasze biura: Kielce, ul. Olszewskiego 6 | Kraków, ul. Królewska 57 | Warszawa Rondo Daszyńskiego 2b
+48 730 740 950 | biuro@wnlegal.pl