Unormowanie praw i obowiązków na czas trwania procesu – zabezpieczenie powództwa

user_4 https://wnlegal.pl/wp-content/uploads/2020/12/logo.svg

Na weekend i po czwartkowym [trochę w oderwaniu od czwartkowego] TSUE w polskiej sprawie C-140/22, trochę o zabezpieczeniu powództwa.

Unormowanie praw i obowiązków na czas trwania procesu to rewelacyjna rzecz.

Dwie ciekawe kwestie praktyczne z ostatniego czasu – udało się [zespołowi: Damian Nartowski, Kamil Komisarczyk, Weronika Karasińska, Ilona Śmiech i Filip Irski] przekonać sądy do:

1) Korzystnego dla powodów określania daty początkowej obowiązywania zabezpieczenia – dwukrotnie Sąd Okręgowy w Krakowie wstrzymał obowiązek dokonywania spłat w ramach kwestionowanej umowy CHF z datą złożenia wniosku o zabezpieczenie, a nie z datą udzielenia zabezpieczenia.

Dotychczas, mimo wielu prób, sądy wskazywały, że początek wstrzymania spłat to chwila wydania postanowienia o zabezpieczeniu.

Ma to istotne znaczenie, bowiem np. ostatnio w Sądzie Okręgowym w Warszawie na zabezpieczenie czekaliśmy 7 miesięcy od złożenia pozwu [podobnie jeżeli mamy zażalenie na odmowę zabezpieczenia].

Przez czas oczekiwania na postanowienie kredytobiorcy płacą raty. Jeżeli uzyskamy zabezpieczenie z datą od złożenia wniosku, to zapłacone raty powinny wrócić do kredytobiorcy – nasze doświadczenie jest takie, że banki zwracają je respektując postanowienie.

Post. SO w Krakowie z 27 listopada 2023 r., I C 5237/23 i z 15 listopada 2023 r., I C 3482/21.

2) Udzielenia zabezpieczenia powództwa przeciwegzekucyjnego poprzez uchylenie zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego oraz uchylenie zajęcia wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę.

Podstawowym sposobem zabezpieczenia przy powództwie przeciwegzekucyjnym jest zawieszenia postępowania prowadzonego przez komornika.

Samo zawieszenie egzekucji nie powoduje jednak, że anulowaniu ulegną dokonane zajęcia, np. w dalszym ciągu mamy realizowane zajęcie wierzytelności, tylko środki nie trafiają do wierzyciela, a na rachunek depozytowy.

Post. SO w Poznaniu z 29 listopada 2023 r., I C 478/23.

Zobacz również

Jesteśmy największą kancelarią w regionie Świętokrzyskim!

Z ogromną radością informujemy, że zajęliśmy I miejsce w corocznym rankingu Rzeczpospolitej w kategorii: Największa kancelaria w regionie Świętokrzyskim! To

Potrącenia w sprawach frankowych. Komentarz dla prawo.pl

Damian Nartowski dla prawo.pl omawia kwestie dotyczące skuteczności wezwań do zapłaty kierowanych przez banki oraz dokonywane potrącenia w sprawach frankowych,

wn legal

Karol Wątrobiński
k.watrobinski@wnlegal.pl

Damian Nartowski
d.nartowski@wnlegal.pl

Nasze biura: Kielce, ul. Olszewskiego 6 | Kraków, ul. Królewska 57 | Warszawa Rondo Daszyńskiego 2b
+48 730 740 950 | biuro@wnlegal.pl