Na weekend i po czwartkowym [trochę w oderwaniu od czwartkowego] TSUE w polskiej sprawie C-140/22, trochę o zabezpieczeniu powództwa.
Unormowanie praw i obowiązków na czas trwania procesu to rewelacyjna rzecz.
Dwie ciekawe kwestie praktyczne z ostatniego czasu – udało się [zespołowi: Damian Nartowski, Kamil Komisarczyk, Weronika Karasińska, Ilona Śmiech i Filip Irski] przekonać sądy do:
1) Korzystnego dla powodów określania daty początkowej obowiązywania zabezpieczenia – dwukrotnie Sąd Okręgowy w Krakowie wstrzymał obowiązek dokonywania spłat w ramach kwestionowanej umowy CHF z datą złożenia wniosku o zabezpieczenie, a nie z datą udzielenia zabezpieczenia.
Dotychczas, mimo wielu prób, sądy wskazywały, że początek wstrzymania spłat to chwila wydania postanowienia o zabezpieczeniu.
Ma to istotne znaczenie, bowiem np. ostatnio w Sądzie Okręgowym w Warszawie na zabezpieczenie czekaliśmy 7 miesięcy od złożenia pozwu [podobnie jeżeli mamy zażalenie na odmowę zabezpieczenia].
Przez czas oczekiwania na postanowienie kredytobiorcy płacą raty. Jeżeli uzyskamy zabezpieczenie z datą od złożenia wniosku, to zapłacone raty powinny wrócić do kredytobiorcy – nasze doświadczenie jest takie, że banki zwracają je respektując postanowienie.
Post. SO w Krakowie z 27 listopada 2023 r., I C 5237/23 i z 15 listopada 2023 r., I C 3482/21.
2) Udzielenia zabezpieczenia powództwa przeciwegzekucyjnego poprzez uchylenie zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego oraz uchylenie zajęcia wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę.
Podstawowym sposobem zabezpieczenia przy powództwie przeciwegzekucyjnym jest zawieszenia postępowania prowadzonego przez komornika.
Samo zawieszenie egzekucji nie powoduje jednak, że anulowaniu ulegną dokonane zajęcia, np. w dalszym ciągu mamy realizowane zajęcie wierzytelności, tylko środki nie trafiają do wierzyciela, a na rachunek depozytowy.
Post. SO w Poznaniu z 29 listopada 2023 r., I C 478/23.
[Uwagi ogólne] Zgodnie z art. 28 ust. 8 ustawy o ochronie sygnalistów z 14 czerwca 2024 r. („Ustawa”) podmioty prywatne
Jak to jest z tym zmiennym oprocentowaniem oraz WIBORem w kredytach PLN?W LEX-ie, a konkretnie w LEX Banki, możecie przeczytać
Karol Wątrobiński
k.watrobinski@wnlegal.pl
Damian Nartowski
d.nartowski@wnlegal.pl
Nasze biura: Kielce, ul. Olszewskiego 6 | Kraków, ul. Królewska 57 | Warszawa Rondo Daszyńskiego 2b
+48 730 740 950 | biuro@wnlegal.pl