Unormowanie praw i obowiązków na czas trwania procesu – zabezpieczenie powództwa

user_4 https://wnlegal.pl/wp-content/uploads/2020/12/logo.svg

Na weekend i po czwartkowym [trochę w oderwaniu od czwartkowego] TSUE w polskiej sprawie C-140/22, trochę o zabezpieczeniu powództwa.

Unormowanie praw i obowiązków na czas trwania procesu to rewelacyjna rzecz.

Dwie ciekawe kwestie praktyczne z ostatniego czasu – udało się [zespołowi: Damian Nartowski, Kamil Komisarczyk, Weronika Karasińska, Ilona Śmiech i Filip Irski] przekonać sądy do:

1) Korzystnego dla powodów określania daty początkowej obowiązywania zabezpieczenia – dwukrotnie Sąd Okręgowy w Krakowie wstrzymał obowiązek dokonywania spłat w ramach kwestionowanej umowy CHF z datą złożenia wniosku o zabezpieczenie, a nie z datą udzielenia zabezpieczenia.

Dotychczas, mimo wielu prób, sądy wskazywały, że początek wstrzymania spłat to chwila wydania postanowienia o zabezpieczeniu.

Ma to istotne znaczenie, bowiem np. ostatnio w Sądzie Okręgowym w Warszawie na zabezpieczenie czekaliśmy 7 miesięcy od złożenia pozwu [podobnie jeżeli mamy zażalenie na odmowę zabezpieczenia].

Przez czas oczekiwania na postanowienie kredytobiorcy płacą raty. Jeżeli uzyskamy zabezpieczenie z datą od złożenia wniosku, to zapłacone raty powinny wrócić do kredytobiorcy – nasze doświadczenie jest takie, że banki zwracają je respektując postanowienie.

Post. SO w Krakowie z 27 listopada 2023 r., I C 5237/23 i z 15 listopada 2023 r., I C 3482/21.

2) Udzielenia zabezpieczenia powództwa przeciwegzekucyjnego poprzez uchylenie zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego oraz uchylenie zajęcia wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę.

Podstawowym sposobem zabezpieczenia przy powództwie przeciwegzekucyjnym jest zawieszenia postępowania prowadzonego przez komornika.

Samo zawieszenie egzekucji nie powoduje jednak, że anulowaniu ulegną dokonane zajęcia, np. w dalszym ciągu mamy realizowane zajęcie wierzytelności, tylko środki nie trafiają do wierzyciela, a na rachunek depozytowy.

Post. SO w Poznaniu z 29 listopada 2023 r., I C 478/23.

Zobacz również

Akt o usługach cyfrowych – jakie zmiany dla przedsiębiorców?

W dniu 17 lutego 2024 r. weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku

Sprzedaż projektu farmy fotowoltaicznej 

Sprzedaż projektu farmy fotowoltaicznej  Rozwój odnawialnych źródeł energii powoduje, że inwestorzy coraz częściej zainteresowani są nabyciem farm fotowoltaicznych. Realizowanie tego

wn legal

Karol Wątrobiński
k.watrobinski@wnlegal.pl

Damian Nartowski
d.nartowski@wnlegal.pl

Nasze biura: Kielce, ul. Olszewskiego 6 | Kraków, ul. Królewska 57 | Warszawa Rondo Daszyńskiego 2b
+48 730 740 950 | biuro@wnlegal.pl